Saturday 31 January 2009

Jumalaga, puberteet

Ei püüa kirjutada kulla ja karraga, vaid pigem teen märkuse, et kuskil kirjas oleks.

Ürginimeste eluiga oli kolmandik või neljandik meie omast, seega oli 12-aastane inimene juba keskea kriisis või vähemalt oli tal üsna suur vastutus karja ees. Tänasel infosajandil on inimene aga pubekas oluliselt peale seadusliku täisea saabumist.

Infosajand tähendab, et ei levi ainult tarkus, vaid ka lollus. Lühidalt kokkuvõttes - vaadake, Kuidas Reidis Kirjutavad Need 23-Aastased "Naised", Kel On Vanus Sulgudes Nime Järel !!!!! :D :D; vaadake, kuidas nad kiitlevad jutukas oma joomise ja meesterohkusega; vaadake, kuidas nad kasutavad MSNis emootikume, tihti tavasõnade asemel.



Proovige mõistatada, mida on tahetud öelda. Okei, konkreetsest näitest saab aru, aga võtab ikka kauem aega, kui teksti lugemine. Muide, mul on meeles üks situatsioon, millest mul kuvatõmmist ei ole, seega teen ise:



Püüdke mõistatada, miks see kurb nägu selle lõbusa sõna juures on. Muide, esimest pilti pidin käsitsi otsima ja peaks mainima, et päris pikalt. Vistal on lihtsam otsingki kui XPl, kuid millegipärast ta seda faili ei leidnud. Nüüd ma muidugi tean, miks, kuid kuna fail oli suvalises kataloogis - muidu ma oleks ju teadnud ta asukohta ja poleks otsinud - siis ma ju ei teadnud, miks ta ei leia. AVG oli nimelt selle kataloogi karantiini pannud, sest seal oli trooja - kas tegelikult või tema arvates, sest igasugu keygen'id raporteeritakse ikka troojalastena.

Tiinerite kaitseks peab märkima, et on ka neid teismelisi, kes ülalpool nimetatud asju ei kasuta ning, nii kummaline kui see ka ei ole, keskealisi, kes kasutavad. Seega, peale puberteedi on määrav ka Interneti subjektiivne uudsus. Subjektiivne selles mõttes, et kui inimene alles avastab netimaailma, kasutab ta igasugu vidinaid, sest nad on talle uued ja põnevad. Andestage mu jõhkrad väited, kuid minu arvates peaks mõistlik inimene paari kuu kuni poole aastaga mõistma, et see tilulilu pole ju tegelikult vajalik. Kusjuures emootikoni asemel oma tunnete sõnastamine arendab su väljendusoskust.

Ei mäleta, et ma ise oleks eriti tilulilu kasutanud - samas ei olnud minu teismeajal nett ka laialt levinud - kuid ikse ja igrekuid kasutasin mingiaeg küll. Noh, et myxaja myxas myxitavat. Õnneks hoiatas mind eesti keele õpetaja, et need harjuvad kätte ja pärast ei suuda korralikult kirjutada. Ja mul on ilgelt kahju, et mul ei ole näiteid, aga käivad jutud, et eesti keele õpetajatel nii põhi-, kesk- kui ka ülikoolis on piisavalt näiteid kirjanditest, avaldustest ja CVdest, mis on kirjutatud netikeeles.

2 comments:

Marca said...

Mulle tundub, et see sõltub ka inimtüübist - osa lihtsalt armastab seda tilu-lilu nii väga, et kõik küsimärgid ja ok-d on roosad ja vilkuvad, sõltumata siis vanusest või sellest, kaua ta arvutit on kasutanud. Mind näiteks häirib see, et need pildid seal teksti sees nii suured on, segab lugemist. Ise kasutan ainult "..." juures liikumist, mis minu arvates eriti ei sega.
Muidu - ära arvasin - lapsed on rõõmsad :)
Ja karantiin, mitte garantiin.

Peeter said...

Vot siis, ise põlgan neti vigast keelt ja arvan, et alati tegu inimese teadmatusega, samas ise kirjutan lollusi kokku. Muidugi karantiin, lisaks on postis veel lohakusvigu.

Seda, et sul punktid animeeritud on, ma tean ja ei kommenteeri. Aga ei sega tõesti nii palju kui täiskasvanud inimesel suur vilkuv küsimärk. Võeh.

Ning jah - rõõmsad. Irooniliselt kukkus välja ju?